Showing posts with label Show and Tell. Show all posts
Showing posts with label Show and Tell. Show all posts

Thursday, June 24, 2010

What are YOU Buying at Sunmart this Week?



Remember the fabulous $3/5 Our Family items in-ad coupon I told you about here?

These kinds of coupons provide LOTS of opportunity for bargain shopping! What have you been buying with your coupons?

Remember, the coupon is worth .60 toward each of 5 items.  The best part is that the register does not lower the coupon amount if your items total less than $3!

So far, I've found the following Our Family items that will be free or cheap after the coupon:

Tomato Sauce .33
Iodized Salt: .39
6 oz Yogurt cups .49
Canned Veggies .50
Canned Mushrooms .50
Boxed Mac N' Cheese .50
Canned Tuna .67
Canned Mandarin Oranges .75
Vinegar (smallest bottle) .75
Diced Tomatoes (Rotel Style) .77
Ketchup/BBQ Sauce .79
Hot Dog/Hamburger Buns .99

We've been low on yogurt, so I've been taking the opportunity to purchase several yogurts along with other items that are priced just above .60 and come out about even on each transaction I've done.  Here's what I've been up to this week:


Transaction #1:
 4 Canned Tuna .67 = $2.68
1 Yogurt Cup .49
Total after $3 coupon: .17!

Transaction #2
3 Yogurt Cups .49 = $1.57
1 Salt .39
1 Graham Crackers $1.50 (getting ready to grill up some s'mores soon!)
Total after $3 coupon: .46!

Transaction #3
5 Yogurt cups .49 =  $2.45
Total after $3 coupon: .55 toward other items in my order!

Transaction #4
2 Hot Dog Buns .99 = 1.98 (it's hard to get these any lower than .99!)
3 Yogurt Cups .49 = $1.57
Total after $3 coupon: .55! (thanks to my 3 yogurt cups, the buns were only .28 each!)

I've tried to get a good deal on things we actually need. It's tough to get a great deal on some groceries, so when opportunities like this come along, it's time to take advantage!

So, what have YOU been buying at Sunmart this week?

Tuesday, May 4, 2010

New Old El Paso Coupons + Hornbacher's Scenario

Target.com has released lots of new coupons!  The best part?  Lots of Manufacturer's coupons that are redeemable anywhere!  In our case, more .60/2 Old El Paso product coupons!  Head over here to print 2 from each computer!

Also, I found some peelie coupons for $1 off Old El Paso beans (When you buy 2 Old El Paso products). These coupons will make the Hornbacher's Catalina deal even sweeter!

Here's an updated scenario if you can find the peelie coupons. This is only good through Tuesday, so be sure to take advantage quickly if you want to!

Deal Scenario:
Buy 2 Old El Paso refried beans for $1.96
Buy 4 Old El Paso Taco Mixes for $2.76
Use 2 .60/2 coupons here or here (will double to $1 each)
Use 2 peelie coupons for $1 off Old El Paso Beans (when you buy 2 other Old El Paso products)
Pay only .72 after coupons, receive $3 Catalina coupon good on your next purchase!  Now that's a pretty sweet deal!

Wednesday, April 7, 2010

Cereal Haulin'

This is one of those days when "Show and Tell" is appropriate, I think.

I don't know why it took me three days to figure out that Corn Flakes and Raisin Bran were both large enough to qualify for the Kellogg's milk Catalina that is still running through Saturday.

I bought 4 Raisin Bran and 3 Corn Flakes. 2 cereals were .97, the others were $1.47, for a total of $9.29.

I used 2 $1/2 Raisin Bran coupons and a $1.50/2 Corn Flakes coupon, all from the 3/28 RP.

Received: 3 coupons for FREE Gallon of Milk. That’s money!

Final price: $5.79 for 7 cereals, 3 gallons of milk and 3 super cute reusable bags!

Now that's what I've heard called a "perfect storm" when it comes to couponing.  An awesome sale price, high value coupons, a matching catalina deal and freebies thrown in!

So here's another deal scenario for ya:

Purchase 7 Corm Flakes for a total of $9.29
Use 3 $1.50/2 Corn Flakes coupons from the 3/28 RP
Final price: $4.79 for 7 cereals, 3 cool bags and 3 coupons for FREE milk gallons!

Monday, January 18, 2010

Today's Shopping Trip!



Wow, what a morning it was! CVS, Sunmart, Walgreens and Cashwise. Less than 3 hours and a net cost of only a few bucks for a car-load of soda and several grocery items. I'm so thankful for my super husband, Nate, who had the day off work and gave me some time on my own this morning to go shopping on my own.  Those of you that have little ones know what a blessing it is to be able to shop solo sometimes!

CVS

My first stop was CVS.  Pepsi 12 packs are on sale this week 3/$10, and when you buy $20 worth, you'll get $10 back in Extra Bucks (a coupon to use on your next purchase.)  There is a limit of 2, so you can buy a total of 12 12 packs for $40, get $20 back in Extra Bucks and submit for a $10 rebate here. (Sorry, those of you on the Fargo side, ND does not qualify for this rebate!)  Thanks Erica for tipping me off to this deal!  And, for the record, I know that this is an absurd amount of soda to buy at one time.  That being said, I don't mess around with free or close to free.  We're going to put it away in the basement and try not to drink it all at once!

Well, I chose to split my purchases since I had a $5/20 coupon and a $4/20 coupon.  If you're doing the math here, you starting to realize what a great deal this is!

Transaction #1:
6 12 packs=$20
$5/20 coupon=$15
I used extra bucks and a gift card to pay this, so I paid nothing out of pocket, and I received a $10 Extra Buck for purchasing the Pepsi.

Transaction #2:
6 12 packs=$20
$4/20 coupon=$16
Use the $10 Extra Buck from the first transaction=$6
Again, I used a gift card to pay this, so I paid nothing out of pocket and received a $10 Extra Buck coupon.

Assuming you paid the $15 and $6 and finished up with a $10 Extra Buck coupon, you will have paid $11.  Then, submit the $10 Rebate, and 12 12 packs will cost you only $1 + tax!

Let me just say for the record that I am a Diet Coke gal.  But you've got to remember that I don't generally like to pay anything for anything, so you know I'm going to be drinking some Diet Pepsi for awhile now.  Free will do that to ya.  :) 

Sunmart

Heading across the street to Sunmart, I found a few good deals and met a fellow couponer, Brittany.  Always fun to meet others who love to get a great deal!

2 Ragu @ .97 each = $1.94
Nash Brothers Baked Beans $1.25
Muir Glen Ground Tomatoes $2.50
Dakota Growers Pasta $1.67
Subtotal: $7.36
Used coupons:
$1.50 off any pasta when you buy 2 Ragu (In-Ad Manufacturer's coupon)
$1 off any Muir Glen product here
$1 off any Nash Brothers product here

Total: $3.76

No Ragu Catalina printed for me, but it was still an OK price for these groceries, especially since a few of the items were local or organic items, which I'm usually willing to pay just a bit more for.


Next stop, Walgreens

I don't normally post drugstore deals, since it would be largely time-consuming and there are lots of great bloggers out there already posting them.  But, this post is to show that, there are weeks when couponing pays off in a big way.  This is one of those weeks.  

I bought 10 cans/jars of Planter's peanuts (cocktail and dry roasted) at $1.99 for a total of $19.90

I used 5 $1/2 Planter's coupons from the 12-13 coupon inserts and the "Keep the Jingle in your Holidays" rebate booklet to bring my total down to $14.90
Lastly, I used the $1 Planter's Walgreen's coupon (which you can use in addition to a Manufacturer's coupon) from the "Diabetes and You" magazine in the pharmacy area.  This coupon deducts $1 for each of the items you purchased, so in this case, it deducted $10!
Paid out of pocket: $4.90
Submit for Planter's $10 Keep the Jingle in Your Holidays rebate (no longer available to print, but was also available in booklets in-store).
$5.10 Moneymaker!  And best of all, we love these nuts - I've made peanut butter with the salted cocktail nuts and LOVE to snack on the dry roasted ones!  Yum-O!

(I forgot to mention that I also bought 3 packages of Christmas Peeps on clearance for .07 each (very timely, have I mentioned we are potty training right now with our little one?!)

Last Stop: Cashwise

3 20oz flats Gold'n Plump Chicken Thighs @ $2 each
Used 3 .75 coupons here that doubled to be worth $1 each.
Total: $3!  Works out to be only .80/lb!
Plus, in the natural foods section, there were Kashi reusable bags available again.  Several weeks ago, these were out in the bagging area with a sign that said FREE.  I noticed these were hanging on a shelf with no price, and double checked that they were still out for the taking and brought home 2 of them.  Can't get enough of these little totes.  

Whew, what a morning. I'm tired.  On to the more important parts of the day: sledding!